• Kursy językowe za granicą

    oferujemy kursy językowe w różnych zakątkach świata.
    9 języków | 17 krajów | 100 szkół

    Wejdź do działu
  • Obozy językowe za granicą

    międzynarodowe grupy | najwyższej jakości kampusy | kompetentna kadra

    Wejdź do działu

Host Family - rodzina goszcząca

Jednym z kluczowych założeń programu wymiany z amerykańskimi szkołami jest mieszkanie u rodziny goszczącej, czyli 'host family'. Staniesz się pełnoprawnym członkiem amerykańskiej rodziny, a co za tym idzie będziesz miał swoje obowiązki i przywileje.

 

Rodziny goszczące, zgłaszające chęć udziału w programie i przyjęcia ucznia pod swój dach, robią to dobrowolnie i nieodpłatnie. Dlaczego więc decydują się na przyjęcie ucznia z innego kraju? Przede wszystkim po to, aby poznać inną kulturę i podzielić się własną. To niepowtarzalne doświadczenie zarówno dla rodziny, jak i dla ucznia, które często kończy się nawiązaniem przyjaźni na całe życie.

 

JAK WYBIERANE SĄ RODZINY?

 

Fundacje organizujące program starannie wybierają rodziny goszczące z którymi współpracuję. Proces selekcji jest wieloetapowy, a każda rodzina sprawdzana jest pod kątem możliwości przyjęcia ucznia i zapewnienia mu bezpiecznego środowiska do życia i nauki. Należy jednak pamiętać, że rodziny goszczące mogą oferować warunki mieszkalne różniące się od standardów miejsca zamieszkania ucznia we własnym kraju. Rodziny mają obowiązek zapewnić komfortowe miejsce do spania (niekoniecznie jednak oddzielny pokój), miejsce do nauki (biurko) i przechowywania rzeczy osobistych (szafa, półki na książki), a także wyżywienie w postaci śniadania i kolacji, w niektórych przypadkach również lunchu. Ponadto, rodziny goszczące zapewniają pomoc w zorganizowaniu transportu do szkoły lub w miarę możliwości same odwożą ucznia.

Uczestnicy programu muszą być gotowi na dzielenie pokoju ze swoim host rodzeństwem (pod warunkiem, że są w podobnym wieku i tej samej płci).

 

Ważną zasadą jest, że Twoi amerykańscy host rodzice powinni być w domu wieczorami. Oczywiście, w ciągu dnia większość z nich będzie w pracy, jednak czas po szkole bardzo często starają się wypełnić wspólnymi zajęciami i rozrywkami.

 

JAKA BĘDZIE MOJA HOST FAMILY?

 

W programie biorą udział różnego typu rodziny- często są to rodziny, które mają własne dzieci również w wieku szkolnym. Twoje host rodzeństwo może być jednak dużo młodsze lub starsze od Ciebie. Rodzina może być wieloosobowa bądź jednoosobowa, a jej członkowie mogą być odmiennego niż Ty wyznania czy koloru skóry. Uczestnicy programu nie mają wpływu na rodzaj rodziny u której spędzą rok szkolny- jednym z warunków programu jest konieczność zaakceptowania wybranej rodziny goszczącej.

 

DIRECT PLACEMENT

 

Większość organizacji umożliwia opcję przedstawienia samodzielnie znalezionej rodziny goszczącej. Taka rodzina musi zostać zaakceptowana przez organizację nadzorującą Twój pobyt w USA, rodzina przechodzi proces weryfikacji i jest sprawdzana jak każda inna host family. PAMIĘTAJ! W trakcie trwania programu wymiany nie możesz mieszkać u osoby/osób, które są w jakikolwiek sposób z Tobą spokrewnione. Językiem ojczystym rodziny goszczącej musi być angielski.

 

KIEDY POZNAM RODZINĘ GOSZCZĄCĄ

 

Informację o rodzinie goszczącej otrzymasz na kilka tygodni przed wyjazdem, a czasem jeszcze wcześniej. Jednym z elementów aplikacji na program jest napisanie listu do host family- to bardzo ważne, aby nawiązać kontakt z Twoimi przyszłymi host rodzicami, przedstawić siebie i swoje zainteresowania, opowiedzieć o rodzinie i wysłać kilka zdjęć. Większość osób wyjeżdżających na wymianę koresponduje z rodziną goszczącą przez kilka tygodni przed wyjazdem, co pozwala im lepiej się poznać.

 

 

ZASADY

 

Mieszkając u rodziny goszczącej stajesz się jej pełnoprawnym członkiem, a co za tym idzie musisz stosować się do reguł panujących w niej. Bądź przygotowany na to, że host rodzice będą Cię traktowali jak swoje pozostałe dzieci. Aby ułatwić Ci poznanie reguł obowiązujących w danej rodzinie, poniżej zamieszczamy listę pytań, które powinieneś zadać swoim rodzicom:

  1. Jak powinnam/powinienem się do Was zwracać (po imieniu/'mum&dad')?

  2. Czy będę miał/miała swój zestaw kluczy do domu? Jak powinnam/powinienem się zachować w przypadku zatrzaśnięcia drzwi?

  3. Do kogo powinnam/powinienem zadzwonić w sytuacji nagłej lub zagrażającej zdrowiu/życiu?

  4. Jakie prace domowe mogę wykonywać na co dzień?

  5. Jak wygląda kwestia prania ubrań- czy powinnam/powinienem wrzucać gdzieś brudne ubrania? Czy mam je prać samodzielnie? Czy mogę korzystać z pralki i żelazka bez ograniczeń?

  6. Gdzie mogę trzymać swoje kosmetyki?

  7. Czy mogę korzystać z łazienki w dowolnych porach? Czy obowiązuje rano kolejka korzystania z łazienki?

  8. Czy mogę korzystać z szamponu/pasty do zębów/mydła dostępnych w łazience?

  9. Czy macie określone zasady dotyczące sprzątania pokoju? Jak często mam to robić?

  10. O której jemy śniadanie/obiad/kolacje?

  11. W jaki sposób mogę pomóc w przygotowaniu posiłków (nakryć do stołu, pozmywać naczynia, wyrzucać śmieci)?

  12. Czy mogę częstować się jedzeniem/piciem bez ograniczeń czy muszę zawsze najpierw zapytać?

  13. Czy są miejsca w domu do których nie powinnam/powinienem wchodzić? Czy jeśli drzwi danego pomieszczenia są zamknięte oznacza to, że nie wolno tam wejść?

  14. Gdzie mogę trzymać walizki?

  15. O której godzinie zazwyczaj wstajemy w weekendy?

  16. O której godzinie z reguły kładziemy się spać?

  17. Jakie są zasady wieczornego wyjścia z domu? Czy powinnam/powinienem wracać wieczorem o określonej porze?

  18. Czy moi znajomi ze szkoły mogą zostawać u mnie na noc? Czy mogą mnie odwiedzać w domu w ciągu dnia?

  19. Jakie są zasady korzystania z telefonu? Czy muszę pytać o pozwolenie skorzystania z telefonu? Czy moi znajomi ze szkoły mogą do mnie dzwonić?

  20. Czy mogę zamawiać rzeczy przez internet z dostawą do domu/odbierać pocztę?

  21. Czy moi host rodzice nie akceptują niektórych zachowań, np. żucia gumy, noszenia czapki w domu, słuchania głośno muzyki itp.

  22. Kiedy poszczególni członkowie rodziny obchodzą urodziny?

  23. W jaki sposób będę podróżował do szkoły czy w inne miejsca (autobusem szkolny/komunikacją miejską/host rodzice będą mnie podwozić)?

  24. Jak dużo telewizji mogę oglądać w ciągu dnia?

  25. Jak często w ciągu dnia/w tygodniu mogę korzystać z internetu?

  26. Czy moja host rodzina chodzi do kościoła? Czy oczekują, że będę chodzić razem z nimi?

  27. Czy powinnam/powinienem uczestniczyć we wspólnych wyjściach do kina/restauracji/na kręgle?

  28. Z kim muszę się skontaktować, jeżeli nie będę w stanie dotrzeć do domu na umówioną godzinę?

  29. Co z lunchem- czy muszę wykupić go w szkole? Jeżeli chcę samodzielnie przygotowywać lunch do szkoły, jak powinno się to odbywać?

  30. Czy powinnam/powinienem wiedzieć coś jeszcze na temat host rodziny i zasad w niej panujących?

 

 

CO ZROBIĆ W RAZIE PROBLEMU?

 

Konflikty pojawiają się w każdej rodzinie- może to przytrafić się również Tobie. Staraj się podejść do takich sytuacji spokojnie i racjonalnie, przede wszystkim próbując wyjaśnić problem z host rodzicami. Jeżeli czujesz, że sytuacja wymaga ingerencji osoby trzeciej, w pierwszej kolejności skontaktuj się ze swoim lokalnym koordynatorem. Rolą takiej osoby jest reagowanie na wszelkie problemy, jakich może doświadczyć student. Postara się załagodzić konflikty i wyjaśnić spory czy niejasności.

 

UWAGA! Zmiana rodziny goszczącej następuje jedynie w sytuacjach, gdy rozwiązanie konfliktu za pomocą rozmów i mediacji nie jest możliwe. Konieczne jest wskazanie powodu, dla którego zmiana rodziny jest niezbędna.